Çağrı Merkezi Kurulumu

  Çağrı merkezi kurulumu nasıldır, çağrı merkezi kurulum maliyetleri konusu internette en çok aranılan konulardandır.  Çağrı merkezi kurulumu için ilk önce gerekli olan ekipmanlar ihtiyaca göre tespit edilmelidir. Ekipmanların tespiti aşamasından sonra temin aşamasına geçilir. Malzemeler genellikle açmak istediğiniz çağrı merkezine, yapılmak istenen projeye, personel sayısına, anlık arama kapasitesine veya inbound-outbound olup olmamasına göre farklılık gösterir. Çağrı merkezi kurulumu için bir altyapıya ihtiyaç duyulur. Bu altyapıda güçlü bir internet bağlantısının önemi çok büyüktür. Fakat tüm bu kurulum işlemlerinden önce bir ticari işletmeye ihtiyaç duyulur. Daha sonra çağrı merkezi kurulum işi yapan firmalara çağrı merkezini kurdurmak mümkündür. Çağrı merkezi kurulum firmaları genellikle anahtar teslimi iş yapar. Fakat çağrı merkezi kurulumundan önce çağrı merkezi yönetiminden iyi anlamak gerekir.

Çağrı Merkezi Açmak

Çağrı merkezi kurulumu şirket sahiplerinin veya firmaların yeni bir sisteme geçmek veya daha fazla müşteriye ulaşabilmek amacı ile ilgilendikleri konulardandır. Fakat her şeyden önce bir çağrı merkezi açmak için çağrı merkezi yönetimi konusunda fikir edinmek gereklidir. Çağrı merkezi ile işin evden veya şirketten yürütülmesi olanaklı hale gelecektir. Tüm bu avantajları sayesinde çağrı merkezlerine olan ilgi artmış ve çağrı merkezi kurulum fikri cazip hale gelmiştir.

Çağrı merkezi kurulumu için gereken malzemeler:

  • Telefon
  • İnternet bağlantısı
  • Kulaklık
  • Ofis malzemeleri
  • Çağrı merkezi yazılımı
  • Kurulum kiti

Çağrı Merkezi Kurulum Maliyeti

Çağrı merkezi kurulumu maliyeti çağrı merkezinin faaliyetine, personel sayısına ve malzemelerine göre farklılık göstermektedir. Çağrı merkezinin kapasitesi, büyüklüğü ve kullanılacak malzemeye göre maliyetler değişiklik gösterebilmektedir. Çalışan kişi sayısı çağrı merkezi kurulum maliyetlerini etkileyen en önemli unsurdur. Yeterli bir sermaye bulunmuyorsa bu işe girmek için ilk önce personel sayısının az tutulması maliyetlerin düşmesine yardımcı olacaktır. Hatta yeterli sermaye sahibi olmayan kişiler kendi başlarına dahi bu işe başlayabilirler. Bu durum kurulum maliyetlerinin düşmesini sağlayacaktır. Zamanla işleri büyüterek çağrı merkezinin büyümesi de sağlanabilir. Çağrı merkezi kurulum maliyetlerini etkileyen diğer hususlar ise çağrı merkezi ekipmanlarının maliyetleridir. Örneğin bilgisayar, kulaklık fiyatları da kurulum ücretlerini etkilemektedir.

yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish